Cookies
SFM Liberec s.r.o. potřebuje Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "OK".
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout, případně souhlas následně změnit v nastavení cookies.

Nováček ve Sport Parku: Basketbalová akademie Lynx Liberec

Na začátku srpna letošního roku se v hale Kort usídlil nováček mezi našimi domovskými sportovními oddíly – Basketball Academy Lynx Liberec. Basketbalisté tak díky tomuto kroku získali nové a stabilní zázemí pro svůj trénink i další rozvoj.

Basketbalová akademie Lynx Liberec vznikla před pouhými čtyřmi lety a za tuto dobu si stihla vybudovat silnou a stabilní členskou základnu s více než 300 členy ve všech úrovních od přípravky pro nejmenší basketbalisty až po dospělý basketbalový tým, který současně hraje druhou basketbalovou ligu.


„Akademii jsme zakládali proto, abychom do výchovy malých sportovců přinesli novou koncepci. Její podstatou je, že děti s basketbalem a míčovými sporty jako takovými seznamujeme přímo na jejich základních školách, kde je pro ně jednodušší si sport vybrat, protože ho mají téměř ‚pod nosem‘,“ vysvětluje důvody založení akademie její šéftrenér Jan Pastýřík. 

Celá akademie se řídí heslem BALL FOR ALL, tedy že dává prostor každému, kdo má zájem se basketbalu pod jejich vedením věnovat – není důležité, jestli mají talent nebo potenciál stát se vrcholovými sportovci, podstatná je láska a nadšení k tomuto i jakémukoliv jinému sportu. A to je jeden z důvodů, proč se věnují kroužkům přímo na základních školách – ty totiž probíhají spíše hravou formou a jsou především na začátku zaměřeny spíše na rozvoj pohybových dovedností jako takových, ne čistě na basketbal. Děti, které s akademií Lynx začínali na svých základních školách a pro basketbal se nadchnou mnohem více, pak mají možnost chodit na basketbalové kroužky přímo do BA Lynx Liberec.

Vedení akademie spolu s trenéry v průběhu celého roku pro své svěřence připravuje mnoho nejrůznějších akcí, jako jsou příměstské kempy, turnaje pro děti z kroužků, nejrůznější besídky, mikulášské a dokonce i basketbalový ples. „Jedním z našich cílů vytvořit v Liberci kolem basketbalu v podstatě takovou komunitu, kde nejde jen o sport a o výsledky, ale všichni spolu rádi tráví čas a jsou kamarádi,“ doplňuje Pastýřík.

Basketbal je levný sport pro každého

Mezi hlavní výhody basketbalu patří i to, že patří mezi velmi levné sporty – v začátcích stačí nováčkům v podstatě jen sportovní oblečení a vhodné boty. Rodiče tak nemusí do svého malého sportovce investovat velké sumy a bát se, že ho sport rychle přestane bavit. Navíc je podle slov Jana Pastýříka basketbal velice komplexní sport, který člověka rozvíjí po více stránkách a nezatěžuje ho pouze jednostranně – musí umět pracovat s nohama i rukama, podporuje rozvoj orientace v prostoru a podobně. Navíc vůbec neplatí zažitý předpoklad, že dobrý basketbalista musí být vysoký – je to určitě dobrý základ, ale i hráči běžného vzrůstu dokáží v basketbalu uspět, protože jim hra dává prostor, jak si jí najít cestu. To ostatně ukazují příklady několika úspěšných hráčů nejvyšších soutěží, kteří měří i kolem 175 cm.

S basketbalem děti nejčastěji začínají přibližně v první třídě, čímž spadají do pohybové přípravky a kategorie U8, ale například v loňské sezóně si do BA Lynx Liberec našly cestu dokonce již čtyřleté děti – u těch šlo především o trénink hrou a o pohybovou školku, kde se nejmenší děti seznamovaly s míčovými sporty, učily se v podstatě základy sportovního pohybu a podobně.

Celá liberecká basketbalová akademie je otevřená novým členům ve všech věkových kategoriích a s nejrůznějšími zkušenostmi. „V současné době jsme schopni přijmout opravdu každého a nábor nových členů nemáme nijak omezený. Výhodou je i to, že naši starší členové jsou do basketu opravdu nadšení a rádi pomáhají s tréninkem mladších dětí,“ vysvětluje Jan Pastýřík.

Basketbalové a pohybové kroužky pod vedením libereckých Lynx v současné době probíhají celkem na 11 základních školách v Liberci. Vedení akademie však intenzivně pracuje na tom, aby se rozšířily do ještě více škol i za hranicemi krajského města.

 

Nábor do BA Lynx Liberec

Hala Kort, Sport Park Liberec, Jeronýmova 570/22, Liberec

www.balynx.cz

Pondělí 15:30–16:30

Úterý 18:00–19:00

Čtvrtek 16:00–17:00

Informace o přesném místě konání náboru získáte na webu BA Lynx Liberec.

Zobrazeno 3881x
07.09.2020 08:45
zpět